برج خنک کننده چیست

برج خنک کننده دستگاهی است که گرمای بوجود آمده در فرآیند ها، ماشین ها و دستگاه های صنعتی را از آب در حال جریان دریافت و از طریق تبخیر آن را به اتمسفر انتقال می دهد و مجددا آب خنک را به سیستم برمیگرداند.  استفاده از آب در برج خنک کننده به دلایل زیادی از جمله فراوانی ، ارزانی ، قابلیت جابجایی ، راحتی و ایمنی می باشد. تاریخچه برج خنک کننده از قرن 19 آغاز می شود که برج خنک کن اولین بار برای استفاده در موتور بخار و خنک کردن کندانسور مورد استفاده قرار گرفت ، این کندانسور ها برای به مایع در آوردن بخار حاصل از موتور بخار مورد استفاده قرار گرفتند تا فشار پشت موتور را کاهش دهند و در نتیجه مصرف سوخت کاهش یابد و همچنین آب تقطیر شده مجددا مورد استفاده قرار گیرد. با پیشرفت و توسعه صنعت استفاده از برج های خنک کن افزایش یافت و کاربرد آن مورد توجه قرار گرفت.

.

.

نمونه ملموس درک این موضوع این است که وقتی شما دست خود را خیس کرده و در مسیر هوا قرار می دهید، دست شما خنک می شود، در اصل آب موجود روی دست شما در تماس با هوا، گرمای نهان مورد نیاز تبخیر را از دست شما دریافت کرده و تبخیر شده و به این ترتیب دست شما خنک شده است. فرآیند عرق کردن در هنگام فعالیت در انسان نیز در جهت تبخیر و خنک شدن بدن می باشد، انسان نیز به مانند ماشین ها و فرآیند های صنعتی برای ادامه فعالیت نیاز به خنک شدن دارد.

.

.

برج خنک کننده بر اساس نحوه و مکانیزم فرآیند تبخیر و توزیع آب تقسیم بندی می شود، سیستم توزیع آب در تمام انواع برج خنک کننده به صورتی است که آب را به قطرات کوچکتر تقسیم کند تا سطح تماس آب با هوا افزایش یابد و در نتیجه تبخیر افزایش پیدا کند، هدف دیگر میزان زمان در فرآیند در تماس بودن آب و هوا است که هر چه زمان تماس بالاتر باشد میزان تبخیر بیشتر است، نکته بعدی شدت جریان هواست که هر چه شدت آن بیشتر باشد میزان تبخیر بیشتر می شود.

.

.

در این تصویر مشاهده میکنید که آب گرم از طریق لوله وارد دستگاه شده به روی پکینگ ها پاشیده می شود و همزمان هوا از ناحیه زیرین وارد شده و به سمت بالا حرکت می کند. آب به سمت پایین حرکت کرده و در اثر تماس آب با هوا مقداری از آب تبخیر شده و مابقی آب درون سیستم خنک می شود و از طریق لوله تشت دستگاه خارج می شود. هوا حامل بخار آب و گرما به وسیله فن از برج خنک کن خارج شده و به اتمسفر وارد می شود.

.

انواع برج خنک کننده:

برج های خنک کننده از لحاظ مسیر جریان آب و هوا، نوع و نحوه ساخت و روش انتقال حرارت تقسیم بندی می شوند. آن ها دارای اشکال و انواع مختلفی هستند، گاهی شکل آن ها به صورت گرد، مکعب و یا هذلولی می باشد، گاهی پروانه در قسمت کنار یا در قسمت بالا قرار گرفته و یا به طور کل فاقد پروانه می باشد. در جدول زیر تقسیم بندی کلی در جدول نشان داده شده است.

.

.

جهت استعلام انواع برج خنک کننده لطفا با شرکت بادران تهویه صنعت تماس حاصل فرمایید یا به صفحه فرم محاسبه ظرفیت برج خنک کننده مراجعه فرمایید و اطلاعات طراحی را ارسال نمایید تا در اسرع وقت نتیجه محاسبات و انتخاب دستگاه را ارسال کنیم.